Symulator MiG-29
Symulator lotu samolotu MiG 29M
Symulator lotu myśliwca MiG-29M klasy FMS (ang. Full Mission Simulator) to nowoczesny system treningowy pilotów. Został wykonany przez spółkę KenBIT Sp. J. i słowacką firmę Virtual Reality Media.
Urządzenie jest przeznaczone do pełnego wsparcia procesu szkolenia pilotów MiG-29 w obszarach: procedury użytkowania urządzeń pokładowych w kabinie, wykonywanie lotów VFR i IFR w dzień i w nocy w różnych warunkach pogodowych, wykonywanie lotów bojowych, prowadzenie korespondencji radiowej, treningu procedur awaryjnych.
Kabina w symulatorze stanowi dokładne odwzorowanie wnętrza samolotu myśliwskiego MiG-29M. Jest wyposażona we wszystkie wskaźniki, manipulatory, system łączności oraz przyłącza instalacji. Symulator umożliwia bezpieczne szkolenie pilotów w zakresie walki powietrznej, przechwytywania obiektów i wykonywania zadań. Pozwala na bezpieczne przećwiczenie sytuacji awaryjnych np. pożar, awaria silnika i prądnic, dezorientacja przestrzenna pilota. Trening ma na celu wyuczenie odruchowych działań pilota w sytuacjach awaryjnych.
Symulacja obejmuje terytorium całej polski, ze szczególnych uwzględnieniem (wyższa dokładność) dziewięciu wojskowych lotnisk, m. in. w Mińsku Mazowieckim, Powidzu, Radomiu, Dęblinie, Łasku, Krzesinach. Umożliwia też loty w sztucznie wygenerowanej wirtualnej przestrzeni.
CHARAKTERYSTYKA
Oprogramowanie
Oprogramowanie zapewnia symulację wszystkich działań bojowych, pilotażowych i nawigacyjnych (VFR, IFR, VMC, IMC) z uwzględnieniem lotów z składzie formacji z generowanymi wirtualnie obiektami. Symulator samolotu umożliwia współpracę on-line z symulatorami zintegrowanymi we wspólnym środowisku sieciowym bazujących na architekturze High Level Architecture (HLA) zgodnie z STANAG 46031.
Symulowany ruch samolotu uwzględnia efekty zmian czynników:
Instruktor prowadzący trening pilota ma możliwość kontrolować wirtualne środowisko symulacji, warunki meteorologiczne i taktyczne oraz parametry techniczne wirtualnego samolotu. Możliwe jest trenowanie wybranych zadań z zakresu walki lub procedur awaryjnych. Po zakończeniu sesji treningowej możliwe jest odtworzenie zdarzeń w celu analizy działań pilota i korygowania niepożądanych odruchów. W prowadzonych symulacjach możliwe jest wprowadzenie stałych i ruchomych celów naziemnych oraz wielu typów statków powietrznych. System wykorzystuje charakterystyki systemów uzbrojenia różnego typu znajdującego się na wyposażeniu samolotów MiG-29M.
W kabinie występują symulowane efekty akustyczne:
Realistyczne odwzorowanie przestrzeni widocznej z kokpitu zapewnia użycie 6 projektorów sferycznych renderujących obraz w wysokiej rozdzielczości na półsferycznym ekranie otaczającym kabinę.